Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 18:22 Bu haber 1062 kez okundu
 
BÜYÜKŞEHİR DE İŞÇİ KIYIMA DEVAM
500 belediye çalışanını yaz ayında kapı önüne koyan Başkan Karalar, Meclis’te ilginç açıklamalar yaptı. Sinekle mücadeleden ve borçlardan dert yanan Karalar, Meclis’ten 196 milyonluk borçlanma için destek isteyip, “Bu para bize 1-2 ay nefes aldırır, can suyu olur” dedi.
 
 
Gündem Haberi


Adana’da 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediyesi’nde,  başkanlık koltuğuna oturan CHP’li Başkan Zeydan Karalar’ın 500’e yakın işçinin iş akitlerini feshetmesiyle başlayan tartışmalar Meclis’te devam etti. Karalar, “6 aylık yasal süreçte bir tek adam bile almayacağım. Bir sene sonra ihtiyaç olursa, temizlikte orada- burada tabi ki adam alınacak” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Dünya Belediyeler Birliği Toplantısı’ndan şehre dönen Başkan Zeydan Karalar başkanlığında bir araya geldi. Başkan Karalar’ın bir ay önceki meclis toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Oçan Gülaçtı’ya yönelik sarf ettiği ve sosyal medya gündemine oturan “Niye ters ters bakıyon hayrola” sözleri gündeme geldi. Karalar, “Bu bir espriydi” diye yanıt verdi.

Meclis’te merkez otoparktaki tuvalet ücretlerinin belirlenmesi ise encümene havale edildi. Başkan Karalar, maddeler oylanırken, meclis üyelerine borçlanma sitemi yaptı. Karalar, “Borçlanma vermiyorsunuz, gelir artırıcı bir şey demiyorsunuz, nasıl edeceğiz?” diye sordu. Eski Başkan Hüseyin Sözlü döneminde başlanan Girne köprüsü genişletme çalışmaları için Devlet Su İşleri ile konuşup suyun kesilmesini sağladığını aktaran Karalar, ancak müteahhitin para alamadığı gerekçesiyle çalışmayı sürdürmediğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nce iş akitleri sona erdirilenlerin 31 Mart’tan sonra işe gelenler, kendisine terörist diyenler ile 1 Ocak’tan sonra işe alınanlar olduğunu ileri süren Karalar, “Son 3 ayda işe alınanlar tamamen politiktir. Seyhan’da ben 5 mühendis aldım diye yer yerinden oynadı” dedi. Başkan Karalar, atılan işçiler arasında haksızlığa uğrayanlar olabileceğini ifade ederek, “Biz kimseye haksızlık etmek istemiyoruz. Bağıranlar arasında CHP’liler de İYİ Partililer de var. Burada siyasal bir partiye karşı da  tavır yoktur, olamaz” dedi.  

Büyükşehir Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Partili Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, Adana’nın güzel bir imajı olduğunu, bunu başkan Karalar’ın da reklam kampanyasında “Adana merttir, cömerttir, misafirperverdir, sporcudur, aşk insanıdır” diye kullandığı hatırlatarak, “31 Mart’tan hemen sonra imajımız çöktü. Şehrin muhtelif yerlerinde, sinekle mücadele reklamları oldu. Bu kentten geçiyor olsanız, o reklamları gördüğünüzde ne düşünürsünüz? Bu kent bir bataklık demez misiniz?” diye sordu.

 

İşçilerin tamamının bankamatikçi gibi gösterildiğini ifade eden Gündoğan, şöyle devam etti: “Özellikle biz bu imajı düzeltelim istiyoruz. İşe gelmeden maaş alan her kimse bunları tespit edip çıkarın. Ancak 4-5 bin bankamatikçi çalışıyor demek doğru değil. Tufanbeyli’de en iyi işi yapanı, Karaisalı’da en güzel çalışanı, Pozantı’da en güçlü iş yapanı çıkardınız. İşten çıkarılması gerekenleri çıkaralım ancak haksızlığa uğrayanları alalım.”

ŞEHRE DAİR İDDİALARINIZ OLSUN

Gündoğan, Başkan Karalar’dan şehre dair yapacağı iddialı işleri duymak istediklerini kaydederek, “Girne köprüsünü DSİ suyu kesmişken çözmelisiniz. Adana yarım kalan işlerle müzeye döndü. Yarım kalmış işleri nasıl bitireceğiz, işçilerin parasını nasıl ödeyeceğiz değil iyi bir yönetici olarak personelin maaşını ödeyen, yarım kalmış işleri bitirme vaatleriniz olmalı” dedi.

AMACIMIZ KARAYA OTURAN GEMİYİ YÜRÜTEBİLMEK

Karalar, Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan toplam personel sayının 15 bini bulduğunu hatırlatarak bu işçilere 66 milyon liraya yakın ödeme yapıldığını, buna karşılık gelirin ise 90 milyon lira olduğunu söyledi. Karalar, “Amacımız karaya oturan gemiyi yürütebilmek. Ve seçim sathı mailinde Adana’ya verdiğimiz sözleri yapmak. İyi yönetici, batmakta olan müesseseyi ayağa kaldırır” dedi..

Hiçbir işletmenin gelirinin yüzde 70’ini işçilere veremeyeceğini anlatan Karalar, şunları kaydetti: “ Verirse yürüyemez, net bir ifade kullanıyorum. Yönetici ne yapacak? İyi gitmeyen, açık veren, işçinin maaşını ödeyemeyen bu düzeni değiştirip geliri giderine denk hatta Adana’ya hizmet edebilecek bütçe üretecektir. Konuşmak kolay, bunu düzelteceğiz, zorundayız.”

ÇIKANLARIN YERİNE ADAM ALINMAYACAK MI?

Bir belediye meclis üyesinin “Çıkanların yerine adam alınmayacak mı başkanım?” demesi üzerine, “6 ay adam alamazsınız. Yasal süreçte bir tek adam bile almayacağım. Çünkü 6 ay sonra bir sene sonra ihtiyaç olursa, temizlikte orada- burada tabi ki adam alınacak” diye karlıyık verdi. Aynı meclis üyesi, İmamoğlu’nda ASKİ’ye 6 kişi alındığını söyledi. Karalar, “Yok öyle bir şey” diye cevap verince meclis üyesi “Hayali çalışıyorlar o zaman” dedi. Karalar, “Biz uzun bir süre adam alamayız. Buradaki niyetimiz bir boşaltma yapıp boşluğu doldurmak falan değil.” dedi.

SİNEKLE MÜCADELEDE 50 ARACA HACİZ KONDU  

Sinekle mücadele yapan firmaya kendisinden önceki yönetimin Nisan ayının 12’sine kadar “bir kuruş” ödeme yapmadığını savunan Karalar, “Mücadele az yapılmıştır çok yapılmıştır demeden 6 milyon lira ödedik. Firma 81 aracın 50’sini haciz koydurup çekti. 130 araç teslim etmesi gereken firma 40 araç az teslim etti. Salavat kuvvete bağlıdır. Yoktan var etmek Yüce Allah’a mahsus. Biz bunları birlikte çözeceğiz” diye konuştu.

DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ İÇİN 730 MİLYON GEREKİYOR

220 milyon liraya ihale edilen Devlet Bahçeli Köprüsü’nün yapımı için müteahhite bugüne kadar 200 milyon lira ödendiğini hatırlatan Karalar, göreve geldikten sonra köprünün tamamlanması için 5 mühendise rapor hazırlattığını anlattı. Karalar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugünün fiyatlarıyla köprüyü bitirmek için 730 milyon liraya ihtiyaç var. Amacım bir yöneticiyi suçlamak değil. 15 bin insan çalışıyor, belediye başkanı her şeyi göremeyebilir. Gidin firmaya sorun, şurayı bitirmek için ne kadar istiyorsun? Bu köprü yapılırken çelikten olduğu için demir 1 liraydı, bugün 4 lira. Maliyetin 4 kat artmış olması da var. Gelin içinden çıkın. Her ay 60 milyon açık veren belediyede; siz sinekle mücadele edeceksiniz, işçiye maaş vereceksiniz, mazot alacaksınız, asfalt alacaksınız, köprü yapacak işleri bitireceksiniz. Buyrun, durum budur. Her gün 5 televizyon aleyhimde yayın yapıyor, iş akdini feshetmek arzu edilebilir bir şey midir? Başka çıkış yolumuz yoktur. Haksızlığa uğrayanları birlikte düzelteceğiz. Teslim alınan borç 2014’te 1 milyar 750, bize teslim edilen belediyenin borcu 4,5 milyar.”

SİZ DE MECLİSTEYDİNİZ

AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, belediyenin içinde bulunduğu durumun metroyla başlayan sürecin devamı olduğunu söyledi. Borç artarken Başkan Karalar’ın da mecliste olduğunu anlatan Gülaçtı, Büyükşehir yasası ile alanın genişlemesinin belediyenin borcunu artırdığını kaydetti. “90 milyon gelir var, 70 milyon gider var. Bu mantıkla bakarsanız personelin yarısın işten çıkarmanız gerekir” diyen Gülaçtı’nın konuşması sırasında misafirlerin oturduğu bölümden bir kişi bağırarak, “10 yıl belediyede çalıştım, benim gibi 300 bin KHK mağduru var, bizi kuru soğan muhtaç etti bu hükümet, tazminatsız işten attı” diye bağırdı. Gülaçtı, bankamatikçi denilerek işten çıkarılan kişilerin onurlarıyla oynanmamasını, böyleleri varsa bunlarla ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunulmasını istedi. 

 

Kaynak: () - EGEMEN HABER Editör: ZİYA İPEK
 
 
 
Etiketler: BÜYÜKŞEHİR, DE, İŞÇİ, KIYIMA, DEVAM,
Haber Videosu
Yorumlar
BSK
Bizim Gazete
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı