Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 16:19 Bu haber 203 kez okundu
 
İNSANIMIZ DEĞİŞİM İSTİYOR
AK PARTİ SARIÇAM ADAY ADAYI SÜLEYMAN GÖNÜL:
 
 
Siyaset Haberi


Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sarıçam Aday Adayı Süleyman Gönül, Sarıçam’ı çok iyi bildiğini belirterek, belediyenin seçimlere kadar borcunun 140 milyon lirayı bulacağını ileri sürdü. Adana tarihinde Sarıçam Belediyesi’nin bu dönem 5 bin inşaata ruhsat vererek büyük gelir elde ettiğini anlatan Gönül, seçilmesi halinde ilk yapacağı icraatlardan birinin ilçeyi elbirliğiyle temizlemek  olduğunu kaydetti. Gönül, Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışarak ilçede büyük dönüşüm gerçekleştirilebileceğini ifade ederek, otoban bağlantı yolun da değiştirilmesi için çaba göstereceğini bildirdi. 

Gönül, “Sarıçam’ı çok iyi biliyorum. Sarıçam’ın sokağını, yolunu, caddesini, insanlarını birebir biliyorum. Ben hep şunu söylüyorum. Bazı insanlar vardır mahalleye bıraksanız kaybolur, bazı insanlara evi sorsanız kapı numarasını size söyler. Biz o anlamda iddialıyız. İnsanlarla muhabbet ettik, yollarını yaptık, sıkıntılarını giderdik, cenazelerini kaldırdık, düğünlerine katıldık. Sarıçam’ın köyleri hariç beldelerle birlikte yaklaşık 9 bin sokağı var. Hemen hemen hepsinde izimiz vardır” dedi. 
Gönül, gazetemizi ziyaret ederek Kurucumuz Hakan Denizli ile görüştü. 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerin önemine dikkat çeken Gönül, AK Parti’nin 2008’de kurulan Sarıçam Teşkilatı’nı kurup başkan yardımcılığı yaptığını anlattı. 2010’dan 1 Ekim 2018’e kadar Sarıçam belediyesinde aktif olarak çalıştığını ve Fen İşleri Müdürlüğü yaptığına dikkat çeken Gönül, “Belediyeciliği öğrendik, hedefimiz de bugünler içindi. Belediye başkanı olmak işin mutfağından geçiyor” diye konuştu. Sarıçam’ın milliyetçiğin etkin ve baskın olduğu bir ilçe olduğunu hatırlatan Gönül, şunları kaydetti:  “Her yerde milliyetçi insan var. AK Parti’de, İYİ Parti’de ve CHP’de de milliyetçi insan var. Artık milliyetçilik MHP’nin tekelinden çıktı. Yıllardır Sofulu beldesinde milliyetçilerin bir belediyecilik arzusu vardı. O, bu döneme, Bilal beye denk geldi. Yoksa Bilal beyin bu anlamda, profesyonel anlamda çok iyi olduğundan, bilinirliği olduğundan olmadı. Yüzler çabuk eskir, yeni yüzler ve yeni heyecan isteriz. Yüreğir’de AK Parti’nin oyu yüzde 65’lerden yüzde 40’lara kadar geldi. İnsanlar değişiklik istiyorlar, farklı yüzler arıyorlar. İnsanlarımız artık dünyadan daha çok haberdar. Eskiden bir yere gidip görmezseniz gezmezseniz farkında olmazdınız ama şimdi internet, sosyal medya gezi paylaşımları artık insanlar bilgiye çok rahat ulaşıyor.” 
ADANA GERİYE GİDİYOR
Adana’nın çok kirli bir şehir olduğunu ileri süren AK Parti Sarıçam Aday Adayı Süleyman Gönül, “Sokaklar, caddeler, parklar çok pis. Ulaşım araçları çok eski, deforme olmuş, bozulmuş hepsi öyle. Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a gittim, Karadeniz’i gezdim. Samimi olarak söylüyorum, 50 yaşındayım. Adana’da bir miktar ilerleme yok, geriye gidiyor. Belediye, asli görevi olan asfaltı yaptı mı seviniyoruz. Belediyenin bunu faaliyet diye yazması bile yanlış. Bir şehre yeni bir yol açar, yeni bir cadde yaparsınız, yeni bir köprü yaparsınız, ulaşımın yüzde 20’sini rahatlatırsınız bu faaliyettir. Ama gidiyor, İzzetbegoviç’te kilit taşın üzerine asfalt dökülüyor yol yaptık. Ya neyin yolunu yaptınız? Fen İşleri Müdürlüğü de yaptım. Üzülüyorum, Adana’daki belediyecilik mantığına üzülüyorum. Böyle bir mantık olmaması lazım.” diye konuştu. 
İLK İŞİM TEMİZLİK OLACAK 
Sarıçam’da başkan olduğunda tek yapacağı öncelikli işin temizlik olacağına dikkat çeken Süleyman Gönül, “Şehir çok kirli, çok tozlu, sokaklar çok kirli. Sokağı geziyorum ablaların en büyük şikayeti pencerelerimizi açamıyoruz diyorlar. Belediyenin içerisinde mühendistim yapılan birçok şeyi birebir biliyorum. Teknik personellere önem verilmiyor. Bir insan başkan olabilir, başkanlık ayrı bir mevkidir , belediyecilik ayrı bir olaydır. Biri temsil makamıdır, biri faaliyet makamıdır. Bizim belediye başkanlarımız şenliklerden, düğünden, sünnetten Avrupa turlarından kafalarını kaldıramıyorlar. Düğün de lazım sünnet de lazım ama sen başkansan para bulman lazım, yatırım için para lazım, para lazım, para lazım. Düğünde bir başkanın iki üç saat harcaması çok yanlış.”
AK PARTİ’NİN KRİTERLERİNE UYUYORUM 
“AK Parti’nin kurucularındanım, AK Parti’nin bu konudaki temayüllerini, yöntemlerini biliyorum. Reis diyor ki; Teşkilat geçmişi olacak, 2001’den beri AK Parti’nin içindeyim, partinin kurucularındanım. Bölgenin insanı olacak, bölgenin insanıyım. Tecrübe, deneyim, liyakat olacak bende olduğuna inanıyorum, ekonomik gücüm de var Allah’ın izniyle. Üstüne reisin istediği imam hatip mezunuyum. Yani bir adaylık için bütün vasıfların olduğuna inanıyorum.  Ve en büyük gücüm halkın içindeyim. Sarıçam’da herkese dokunmuşuz, herkesle görüşmüşüzdür.”
 SARIÇAM BELEDİYESİ’NE AĞIR SUÇLAMALAR
“Sarıçam’da şu anda hangi aday adayı projem var derse yalan söyler. Niye yalan söyler. Sarıçam’ın kayıtlara geçmiş 100 milyon lira borcu var. Seçime kadar bu 140 milyon lirayı bulur. Devraldığında 10 milyon lira kadar bir borç vardı. Sarıçam, Adana tarihinde hiçbir belediyenin görmediği kadar bir gelir gördü. Sarıçam’da 4 yılda verilen inşaat ruhsatı 5 bin. Ve en kötü ruhsata alınan para 15 bin lira. Bir baba parayı kumarda yerse çocuğuna bisiklet alamaz. Belediye bu dönemde inanılmaz para elde etti. Adana’da doğrudan teminin en çok yapıldığı ilçe Sarıçam Belediyesi’dir. Doğrudan teminin limiti vardır. Kaç lira 70 bin lira. Doğrudan temin bütçenin yüzde 15’ini geçmemesi lazım normalde ama buna uyan kim? Sarıçam doğrudan teminin en çok yapıldığı belediyedir, evraklara, kayıtlara bakabilirsiniz. Bu konuda müfettişlerin de tenkitleri vardır. Belediyede para yok değil. Belediyedeki parayı çarçur ettiler, bitirdiler yani. Dolayısıyla seçim döneminden sonra 140 milyonluk borçla çok ciddi bir yatırım yapılması mümkün değil. Yakında müfettiş de gelecektir büyük bir ihtimalle.”
SARIÇAM PİSLİKTEN KOKUYOR
“Ben ne yapacağım, onu söyleyeyim. Belediyede ne kadar kadrolu, kadrosuz işçi varsa hepsini sahaya indireceğim. 20’şer 50’şer kişilik gruplar halinde diyeceğim kardeşim. Herkes evinin önünü bir temizlesin bakalım. Sarıçam pislikten, kirden kokuyor. Gelin ablalar, şu mahalleyi bir temizleyelim. Çünkü senin çocuğun hasta oluyor, sen hasta oluyorsun yani. Parasız yapılan en güzel şey temizliktir.” 
ADANA SAHİPSİZ
“Adana gerçekten sahipsiz bir şehir, ben Adana’ya üzülüyorum. Adana’nın 3 temel şehir girişi var, Mersin, Osmaniye ve Kozan girişi, Adana nüfusuyla ilgili 3 tane şehir tabelası var. Hiç dikkat ettiniz mi hepsi yanlış. Ben bunu vali yardımcısıyla da konuştum. Vali yardımcısına sizin şehrinizden haberiniz yok, tabelanız bile yanlış, ayıp ya, bir şehrin tabelası yanlış olur mu, dedim Hala değişmedi, niye biliyor musunuz? Çünkü Adana’nın sahibi yok. Adana’nın Ankara’da bile sahibi yok. 
BELEDİYE ARAÇ KİRASINA 18 MİLYON LİRA VERİYOR 
“Bütçemizi bir sene içerisinde toparlayacağız. 140 milyon borçla devralınan bir belediyenin öncelikli  derdi bütçesidir. Nerde kayıp var, nerede kaçak var, biliyoruz. Şimdi belediyenin yıllık bütçesi 180 milyon lira. Belediyenin araç kirasına verdiği para yıllık 18 milyon lira. Tanıtım ve medyaya 10 milyon lira. Kırgızistan’a gittiler, başka yerlere gittiler, her ay bir yerlere gidiyorlar. Sarıçam’da Büyükşehir ile ortak yapılmayan projeler başarıya ulaşamaz. Karayolları’na yazı da yazdım. Otoban çıkışı, Kozan çıkışı düzgün bir çıkış değil. Çıkıyorsunuz dönüyorsunuz yine aynı yere geliyorsunuz. Bu çıkışı buradan kaldırın, iptal edin. İki kilometre ilerisinde yeni bir bulvar açılması lazım, belediyenin arkasında Buruk mezarlığını geçen bir bulvar var. Buraya yonca yaprağı bir çıkış yapın daha mantıklı. Daha düzgün bir çıkış yapın. Kozan’dan çıkar, mobilyacılardan giren adam direk oradan gider. Şu an bütçe müsait değil dediler. Kışla mahallesindeki Şehir hastanesindeki kavşağı 6 aylık bir sürede yaptınız. Demek ki yapılabiliyormuş. Büyükşehir ile birlikte çalışıp şehrin ana arterlerini düzeltmek lazım. Şehrin omurgası bozuk. Sarıçam’ın omurgası bozuk. Sarıçam’da otobanın altında bir kaza olsa Kozan yolunda bitti. İkinci bir ulaşım yeri yok. 
FİRMA ÇÖP KOKUSU İÇİN 3. BALONU KURMALI 
“Sıkıntının kaynağı büyükşehir. Büyükşehir ana arterleri açmış olsaydı Sarıçam’daki ucuz daire Adana halkı için büyük bir fırsattı. İnsanlar ulaşımda zorluk çekiyor. İlçe belediyesi yol yapmamış, büyükşehir belediyesi ana arteri açmamış, yol yok, sokak yok. Köpek barınağı dibinde, akşamları her taraf köpek. Haftanın 3-5 günü rüzgar esti mi çöp kokusu yayılıyor. Çöp kokmuyor, insanlara yanlış aktarıyorlar. Orası şehir çöplüğü olduğu için yıllardır vahşi depolama alanıydı üzerini kapattılar sondaj vurdular, metan gazı çıkarıyorlar. Şu anda çöp fabrikasını çalıştıran firma elektrikten para kazanıyor. Çöpten para kazanmıyor. Çıkan metan gazını orada yaptıkları iki balonda topluyor, yakıyor,  elektriğe çeviriyorlar. O kokunun kaynağı balondan kaynaklanıyor. Balon patlamasın diye metan gazını dışarıya veriyorlar. Buraya insan sağlığını tehlikeye sokan salınım cezası yazılırsa firma üçüncü balonu kurar.” 
OTOBAN GİRİŞ ÇIKIŞINI DEĞİŞTİRECEĞİM
“Sarıçam ve Yüreğir’e devlet son 10 yılda çok büyük yatırımlar yaptı. Büyükşehir Belediyesi olmadığı sürece Sarıçam’da başarılı olmak mümkün değil. Temel problemler var, en büyüğü ise ulaşım. Biz gelsek, tası tarağı toplayacağım Ankara’da yatıp Ankara’da kalkacağım, ilk önce otoban giriş çıkışlarını değiştireceğim.  Yaparsak direkt İncirliğe bağlantılı çıkmış olacak, Kürkçüler otobandan bir kilometre olacak. Yukardan Buruk sıfır olacak. Etraf bomboş tarla, kamu maliyeti de yok şu anda imar da yok, çok basit.”

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: İNSANIMIZ, DEĞİŞİM, İSTİYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
BSK
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
33
0
2
3
10
15
2
Kasımpaşa
26
0
5
2
8
15
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
5
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
6
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
7
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
7
2
6
15
11
Bursaspor
19
0
4
7
4
15
12
Göztepe
18
0
9
0
6
15
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
Kayserispor
15
0
8
3
4
15
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı