Haber Detayı
27 Temmuz 2019 - Cumartesi 14:13 Bu haber 153 kez okundu
 
“Plansız köprü ve üstgeçit projeleri kamu zararı oluşturur”
 
 
Gündem Haberi


 

ADANA - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu, Adana’da sağlıklı, planlı, güvenli bir kentleşme,   ‘önce insan’ diyen, ekolojik dengeyi gözeten,  altyapı, trafik sorunlarının çözümü yolunda kararlı, bilimsel adımların atıldığı, yaşam kalitesi yüksek kentsel yaşam anlayışının hakim olmasını istedi.

TMMOB Adana İKK, bunun sağlanması da başta meslek kuruluşları olmak üzere, kentleşme, planlama ve yapılaşma alanında ilgili bütün kesimlerin görüş ve önerilerinin önemsendiği, katılımcı bir yerel yönetim anlayışı ile mümkün olacağına işaret etti.

TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman, TMMOB’ye bağlı Odaların Adana Şube Başkanları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile birlikte Yavuzlar Köprüsü inşaatı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

TELAFİSİ ZOR!

Türkiye’de inşaat odaklı, insanı, doğayı, çevreyi korumayan uygulamalar sonucu, kentlerin daha da betonlaştığını; ulaşım, enerji, su, çöp, atık su gibi teknik altyapı hizmetlerinde yetersiz, kültür, eğitim, sağlık konularında gerileyen bir konuma gelindiğini kaydeden Salman, “Bu anlayışın Adana yerelindeki uygulayıcıları, kentimizin de bu durumdan payını almasına sebebiyet vermişlerdir. Maalesef ki, Adana’da, belediyeyi borç yükü altına sokan, “ben yaptım oldubitti”  mantığı ile telafisi zor, büyük yatırımlar kamuoyunda tartışılmadan, yeterli teknik analizleri yapılmadan, sağlıklı bir kentleşme planına dayandırılmadan uygulanmaya konulmuştur” dedi.

Salman, sağlıklı bir kentleşme planına dayandırılmayan en çarpıcı örnek olarak Yavuzlar Köprüsü ve üstgeçit projelerini gösterdi. Kamu zararı oluştuğu konusunda güçlü bir kanıya neden olan, seçim öncesi alelacele yapılan bir ihalenin içine dahil edilerek bu projelerin yapımına başlandığını ve sorun olarak yeni yerel yönetime devrolduğunu kaydeden Salman, şunları söyledi:

“Devlet Bahçeli Köprüsü, ödeneksizlikten durdurulmuşken, yeni bir köprü inşaatına başlamak kamuoyu nezdinde soru işaretlerine neden olmuştur. Cevat Yurdakul Bulvarı’ndan Seyhan Nehri rekreasyon alanından geçerek Orhan Kemal Bulvarı’na uzanan Yavuzlar Köprüsünün, kentimizdeki ulaşıma ne derece katkı sağlayacağı, trafik akışını ne kadar rahatlatacağı, şehrin siluetine etkisi, yıllardır yıkık virane binaların yer aldığı karşı kıyıya doğru uzanmasının sorunlu olduğu açıktır.

DEĞERLENDİRMELER DİKKATE ALINMALIDIR!

Bu köprünün Cevat Yurdakul Bulvarı’ndan gelen trafiği Orhan Kemal Bulvarı’na yönlendirmek üzere hizmet edeceği öngörülmüştür. Ancak önemli olan Cevat Yurdakul Bulvarı’ndan Yüreğir’e yönelen araç yoğunluğuna ilişkin istatistiki çalışmaların yapılıp sonuçlarının alınmasıdır. Ayrıca 300 metre ileride Gazi Mustafa Kemal (GMK) köprüsü bulunmaktadır.  Tüm bu nedenlerle, yeni yerel yönetimden beklentimiz, bu değerlendirmelerimizi de dikkate alarak, kapsamlı bir incelemeyle Yavuzlar köprü inşaatına devam edip etmeme konusunda nihai karara varmasıdır.

ÜSTGEÇİTLERİN OLUMSUZ ETKİSİ…

Turgut Özal Bulvarında iki adet üstgeçit yapımına başlanmıştır. Üstgeçitlerin trafiğin yoğun olduğu ana arterlerde yaya güvenliğini sağlayan, trafik akışının nispeten hızlı olduğu sürekli akışın sağlanması gereken yerlerde yapılması uygundur. Bu tür ana arterlerde, üstgeçit yapıldığında yol fiziki olarak yaya geçişine kapatılıp, yayalar üstgeçide yönlendirilir.

Turgut Özal Bulvarında, Ramazanoğlu Camii ve Gökkuşağı Kavşağı’nda yapımına başlanan üstgeçitlerin, şehir siluetine olumsuz etkisi, üstgeçide uygun olamayan yerde yapılıyor olmaları, halkın gereksinimlerinin göz önünde bulundurulmaması, maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle yapılmasının yeni sorunlar yaratacağı düşüncesindeyiz. Yüksek maliyetli bu üstgeçitlerin yapımından gecikmeden vazgeçmek kamu zararı oluşmasını engelleyecektir.

GİRNE KÖPRÜSÜ GENİŞLETME ÇALIŞMALARI ULAŞIMI RAHATLATIR

Önemli olan kent yaşamına katkı sağlayacak projelerin devam etmesidir. Örneğin ana arter üzerinde bulunan Girne Köprüsü genişletme çalışmaları ulaşımı rahatlatacaktır. Bu proje bir an önce tamamlanmalıdır. 

Adana’da hayata geçirilecek her bir projenin kent yaşamına katkısı gözetilerek, bilimsel araştırmalarla, bütüncül planlar çerçevesinde yapılması, kent yaşamının gelişmesine katkı sunacak ve kamu zararı oluşmasını engelleyecektir. Halkın yararına olmayan yatırımlardan vazgeçilmeli; kamu yararı önceliği gözetilen, yaya, engelli, hasta, yaşlı, yoksul kesimler için ulaşılabilir bir kent yaşamı sağlayacak projeler ön plana alınmalıdır.

TMMOB’ye bağlı Odaların Adana Şubeleri olarak bu dönem için göreve başlayan yeni yerel yönetimlere bu doğrultuda yürütülecek olan çalışmalarında desteklerimizi vermeye hazır olduğumuzu vurgularız.”

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: “Plansız, köprü, ve, üstgeçit, projeleri, kamu, zararı, oluşturur”,
Haber Videosu
Yorumlar
BSK
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
30
0
2
3
9
14
2
Beşiktaş
27
0
3
3
8
14
3
Trabzonspor
26
0
2
5
7
14
4
İstanbul Başakşehir
26
0
2
5
7
14
5
Fenerbahçe
25
0
3
4
7
14
6
Galatasaray
23
0
3
5
6
14
7
Alanyaspor
22
0
4
4
6
14
8
Yeni Malatyaspor
20
0
4
5
5
14
9
Göztepe
20
0
4
5
5
14
10
Denizlispor
18
0
6
3
5
14
11
Gaziantep FK
17
0
5
5
4
14
12
Çaykur Rizespor
17
0
7
2
5
14
13
Gençlerbirliği
14
0
6
5
3
14
14
Konyaspor
14
0
6
5
3
14
15
Kasımpaşa
12
0
8
3
3
14
16
Antalyaspor
12
0
8
3
3
14
17
Kayserispor
10
0
8
4
2
14
18
MKE Ankaragücü
9
0
9
3
2
14
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı